«Королева спецій» - Куркума
фото куркумы

«Королева спецій» – Куркума

Куркума є однією з найпоширеніших спецій у всьому світі. Але її корисні властивості недооцінені. І багато людей не знаючи цієї цінної інформації, проходять повз ці природні потужні ліки. Не дарма в народі її називають “Королева спецій”.

Як відрізнити справжню куркуму від підробки?

Куркума має перцеподібний приємний аромат, трохи пекучий смак і золотистий аромат. Якщо взяти і перемолоти чистий корінь куркуми, він суттєво відрізнятиметься і за смаком і за кольором від тієї меленої куркуми, яку нам пропонують недобросовісні продавці на базарі або супермаркетах. Ви можете легко самі переконатися в цьому.

У нашому магазині ви можете купити чисте мелене коріння куркуми, не сумніваючись як товар.

Люди по всьому світу використовують цю спецію у кулінарії. Вона надає красивого золотистого відтінку приготовленій страві. Протягом майже 5000 років куркуму вирощували не лише як пряність для їжі, а й як лікарську рослину, особливо у традиційній китайській та індійській класичній медицині. Але в європейських культурах куркума тільки нещодавно набула популярності.

Цілюща сила куркуми

Західні вчені виявили, що куркумін, що міститься в куркумі, має потужні протизапальні та антиоксидантні властивості. Це також хороше джерело вітаміну В6, харчових волокон, калію та багатьох інших мінералів та вітамін. Атиоксиданти, що містяться в куркумі, захищають організм від вільних радикалів, які можуть призвести до пошкодження клітин. А також підтримує життєво важливі функції крові та печінки, забезпечує здоров’я суглобів та покращує стан шкіри.

Як приймати куркуму та які протипоказання?

1. Загальне профілактичне застосування:

з ранку на голодний шлунок 0,5 год. меленої куркуми з медом або без, запиваючи водою.

2. При захворюванні горла та ротової порожнини (фарингіт, ангіна, тонзиліт, стоматит та ін.):

1 ч. л. меленої куркуми розчинена на склянку теплої води – полоскати горло та ротову порожнину 3-4 рази на день. А також при цих симптомах можна розсмоктувати протягом дня порошок куркуми, змішаний із медом. У пропорції 1:2

3. Куркума добре загоює рани, опіки середньої тяжкості:

На промиту рану нанести мазь “Левомецетин”, змішану з порошком куркуми та присипати на рану. Обробляти рану або опік у такий спосіб до повного загоєння.

Протипоказання:

Людям, які страждають на жовчнокам’яну хворобу приймати в обмежених кількостях. Спеція має жовчогінну властивість.

Порошок куркуми слід зберігати у щільно закритій тарі у прохолодному, темному та сухому місці.

About Victoryz

Check Also

Спеція Шафран - найдорожча пряність світу

Спеція Шафран – найдорожча пряність світу

Спеція шафран широко використовується в європейській, північноафриканській та азіатській кухні, він також використовується в медицині …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *